Papilloni

O plemeni

Papillon je plemeno velmi starého původu. Objevuje se na plátnech Rubense, Van Dyka, Renbranta, Goy i Tiziana. Vlastnily je madame Pompadour,Marie Antoinetta i císařovna Marie Terezie. Většinou měl uši zavěšené. Tato varianta se dochovala dodnes a nazývá se phalené.

Cílenou plemenitbou byl vyšlechtěn dnes častější a oblíbenější papillon.Tento psík patří do skupiny společenských trpasličích plemen, skupina FCI IX.
Papillon se odlišuje dvěma velikostními kategoriemi: Do 2,5 kg
                                                                            Od 2,5 kg do 5 kg

Základní barva je bílá s jakýmikoli barevnými skvrnami.Bíla na trupu a končetinách musí převládat. Žádoucí je bílá, více či méně široká lysina na hlavě. Převládající bílé zbarvení hlavy je vada. Je to dlouhosrstý psík, srst má být nejdelší na ocase.Na krku tvoří bohatý límec,praporce na předních končetinách a na zadních kalhotky.Papillon má uši vztyčené, z vnějšku porostlé dlouhými třásněmi, které při dostatečné velikosti a správném nasazení tvoří dojem motýlích křídel. Srst je splývavá né příliš jemná, lehce zvlněná nebo rovná.
Je to hrdý a sebevědomý psík, snáší se s jinými plemeny, je inteligentní, zvídavý, miluje pohyb venku a dlouhé procházky. Plemeno se dožívá až 15 let.


Kdo chce pejska stále dobře naladěného, přizpůsobivého a přítulného ať si pořídí papillona.